Nyheter 18 januari 2022

Från Saga Becker till svensk couture och familjekul på Stadsmuseet i vår

Svartklädd, leende kvinna med mörkt lockigt hår

Skådespelaren och författaren Saga Becker är en av gästerna på vårens Queer onsdagar. I samarbete med RFSL Göteborg. Foto: Mimmi Lassen Westberg

Programsläpp! Våren bjuder på djupdykningar i queera livsöden, spännande författarskap och historiska lekar för hela familjen. Dessutom öppnar de populära museilägenheterna i Haga åter upp för visningar.

– I vårens program är förhoppningen att alla ska hitta något som intresserar dem, oavsett om en är intresserad av krig, mode, queera berättelser eller bara vill gå på en visning av Grejen med Göteborg en regnig söndag, säger programsamordnare Johanna Holst Palmborg.

Visningar och aktiviteter för hela familjen

I vår ges visningar av nya 1900-talsutställningen Grejen med Göteborg och kommande modeutställningen Augusta Lundin – Sveriges första modehus, som visar svensk couture från sekelskiftet. De populära familjevisningarna fortsätter att ges utvalda söndagar, så även familjesöndagarna. Under parollen ”Glömda lekar” presenterar Stadsmuseet en handfull lekar, pyssel, tricks och utmaningar från 1900-talet.

I vår fortsätter Stadsmuseet att erbjuda visningar av aktuella utställningar för stora och små. Foto: Kristin Lidell

Fullspäckade onsdagar på Stadsmuseet

Onsdagsföreläsningar, Queer onsdag och historiska föredrag – ett onsdagsbesök på Stadsmuseet både berikar och berör. Föreläsningsserien Queer onsdag fokuserar i vår lite extra på queera livsöden, från Saga Becker och Lasse-Maja till Selma Lagerlöf. I vårens Onsdagsföreläsningar bjuder museet in författare som på olika sätt skrivit om teman kopplade till museets aktuella utställningar. Mat, kvinnohistoria och svensk haute couture är ämnen som avhandlas.

Dessutom får museet besök av Fornminnesföreningen och Göteborgs hembygdsförbund ett antal onsdagar under våren, som bland annat utforskar den expanderande storstaden Growthenburg och sätter den exotiska kalkonen i historiskt perspektiv.

I föreläsningen ”Kalkonen – en exotisk nykomling i det tidigmoderna Sverige” djupdyker fornminnesföreningen i kalkonens historia. Foto: Still life with turkey pie,Pieter Claesz (Rijksmuseum)

Sjöfartsmuseet Akvariet gästar med samtalsserie

Sjöfartsmuseet Akvariet är stängt för renovering men gästar återigen Stadsmuseet med sin programserie ”Samtal om…” Här träffas personer med anknytning till den maritima världen och samtalar om erfarenheter, livsöden och berättelser från havet. I vår blir det samtal om allt från Lasse Dahlqvists visskatt till kvinnors liv i det gamla Majorna.

Lasse Dahlqvist satte ton till hamnstaden och skärgården som ingen annan. Sjöfartsmuseet Akvariet utforskar hans visskatt den 3 februari i samtalsserien ”Samtal om…”. Foto: Göteborgs stadsmuseum, Hjörnearkivet

Hem i Haga återöppnar

I vår öppnas åter dörren till museilägenheterna på Haga Nygata. Med start i april erbjuds guidade turer i en järnbärares, en skomakares och en arbetares historiska hem. Här ges en inblick i hur vardagen kunde te sig i Göteborgs första förort under 1800- och 1900-talet.

Möt våren på Hem i Haga. Foto: Göteborgs stadsmuseum.

Se alla aktiviteter nedan.

program Våren 2022

Alla aktiviteter
Hem i Haga
Tors 27 aug
Visning
Hem i Haga Visning av historiska museilägenheter i Haga.
18:00 – 19:00
Fullbokat
Faktum 25 år – En stad för alla
Lör 29 aug
Göteborgskalaset
Faktum 25 år – En stad för alla Faktum berättar om verkligheten för personer i fattigdom, socialt utanförskap och hemlöshet.
15:00 – 16:30
En holländsk apotekares avfallsbinge
Ons 2 sep
Föreläsningar och samtal
Fornminnesföreningen
En holländsk apotekares avfallsbinge Johan Thörnqvist och Tom Wennberg, arkeologer på Göteborgs stadsmuseum, berättar om det arkeologiska material från en avfallsbinge.
18:00 – 19:00
Hem i Haga
Tors 3 sep
Visning
Hem i Haga Visning av historiska museilägenheter i Haga.
13:00 – 14:00
Hem i Haga
Tors 3 sep
Visning
Hem i Haga Visning av historiska museilägenheter i Haga.
14:30 – 15:30
Socker och global handel i Brunnsparken
Tors 3 sep
Stadsvandring
Socker och global handel i Brunnsparken I den här vandringen utforskar vi Brunnsparkens koppling till socker och global handel.
15:00 – 16:00
Fullbokat
Kolonialhistoria och socker – från Franska tomten till Sillgatan
Tors 3 sep
Stadsvandring
Kolonialhistoria och socker – från Franska tomten till Sillgatan I den här vandringen får vi en introduktion till Göteborgs koloniala historia. Vi rör oss mellan Franska tomten och Sillgatan.
17:00 – 18:00
Fullbokat
Ett oväntat besök på gården
Lör 5 sep
Barn och unga
Ett oväntat besök på gården Följ med på en performance och workshop för barn när två spektakulära och färgrika figurer dyker upp på Göteborgs stadsmuseum!
11:00 – 12:00
Ett oväntat besök på gården
Lör 5 sep
Barn och unga
Ett oväntat besök på gården Följ med på en performance och workshop för barn när två spektakulära och färgrika figurer dyker upp på Göteborgs stadsmuseum!
13:00 – 14:00
Kvarteret Ananasen
Lör 5 sep
Visning
Föremålskvart
Kvarteret Ananasen Välkommen på en 15 minuters visning av modellen över kvarteret Ananasen – Göteborgs första kvarter med landshövdingehus.
15:00 – 15:15
Kvarteret Ananasen
Sön 6 sep
Visning
Föremålskvart
Kvarteret Ananasen Välkommen på en 15 minuters visning av modellen över kvarteret Ananasen – Göteborgs första kvarter med landshövdingehus.
11:30 – 11:45
Landshövdingehus 150 år
Sön 6 sep
Visning
Landshövdingehus 150 år Hur gick det till när husen först uppstod på 1870-talet och varför heter det egentligen landshövdingehus?
13:00 – 13:45