Queer onsdag: Vem var Kai Roger Idhem?
Är transidentitet ett så nytt fenomen som många verkar tro och hur kan vi förstå hbtqi-livsöden som ligger i det förflutna?
När Michael började släktforska på sin styvfars släkt upptäckte han snart att prästen strukit över ett flicknamn och skrivit dit Kai Roger i stället. Den omedelbara tanken var att prästen råkat skriva fel men i födelseboken framgår det att Kai som 24-åring ändrats från kvinna till man i kyrkobokföringen. Detta skedde 25 år innan det fanns en könstillhörighetslag i Sverige som möjliggjorde byte av juridisk könstillhörighet för intersex- och transpersoner.
I den här föreläsningen berättar Michael Schröder om vad man egentligen kan få reda på genom att släktforska och hur går man till väga. Han kommer också resonera kring om det är rätt att gräva i det förgångna.
Michael Schröder är utbildad radiojournalist baserad i Göteborg och har släktforskat sedan 2017. Han har ett stort intresse för hbtqi-frågor.
Begränsat antal platser. Boka din plats via länken. Var på plats senast 5 minuter innan programmet börjar, annars släpps din plats om det är kö. Obokade platser släpps fram till att visningen börjar. Ingår i entrébiljetten till museet. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder via mail till bokningar.stadsmuseet@kultur.goteborg.se
Är du i behov av teckenspråkstolk? Hör av dig senast 14 dagar innan programpunkten äger rum så bokar vi en tolk. Mejla till: stadsmuseum@kultur.goteborg.se
Foto: Handelsnytt 1966.