Kolonialhistoria och socker – från Franska tomten till Sillgatan
Vad kan en dagbok från 1836 berätta om Göteborgs koloniala historia och vad har socker med allt att göra? Med hjälp av Marie Gréns nästan 200 år gamla dagboksanteckningar ges en inblick i människors relation till socker under 1800-talet.
I den här vandringen får vi en introduktion till Göteborgs koloniala historia. Vi rör oss mellan Franska tomten och Marie Gréns tidigare bostad på Sillgatan 24.
Aktiviteten är ett samarbete med projektet Sockervandringar som tagits fram av Cecilia Lagerström och Monica Sand, vid Göteborgs Universitet. Läs mer här.
Ännu en vandring på tema socker och kolonial historia ges 3 september klockan 15-16. Läs mer här.
Samling i museets foajé. Visningen avslutas på Postgatan 24.
Begränsat antal platser. Boka din plats via länken. Var på plats senast 5 minuter innan programmet börjar, annars släpps din plats om det är kö. Obokade platser släpps fram till att visningen börjar. Ingår i entrébiljetten till museet. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder via mail till bokningar.stadsmuseet@kultur.goteborg.se
Vi använder ljudförstärkande utrustning och rör oss i offentlig miljö. Trafik, höga ljud, trottoarkanter och gatstenar kan förekomma.