Aktivitet

Historieonsdag: När maten sinade

Ons 28 januari 2026
18:00 – 19:00
Göteborgs stadsmuseum
Ingår i museets entrébiljett Kostnadsfritt under 20 år
Boka
Google


Svält, samhällsdebatt och livsmedelspolitik i svensk historia

Under 1700-talets slut drabbades Sverige av återkommande missväxt, hungersnöd och svält. I detta föredrag blickar två historiker tillbaka på en tid då matbristen var någonting som formade både människors liv och hela samhällets utveckling.
Vi följer spåren av svält genom debatt, reformer och politik – från 1770-talets krisår till dess efterverkningar. Vilka var konsekvenserna för individen, och hur reagerade makten? Är svält en bortglömd del av det svenska matarvet? Och finns det lärdomar från historien som kan hjälpa oss förstå vår egen tids oro kring matförsörjning och krisberedskap?

Föreläsningen arrangeras i samarbete med Institutionen för historiska studier vid Göteborg universitet och hålls av Lars Nyström och Erik Hallberg, båda docenter i historia, Institutionen för historiska studier, och del av forskarnätverket #matarv, Göteborgs universitet.

Praktisk info

Begränsat antal platser. Boka din plats via länken. Var på plats senast 5 minuter innan programmet börjar, annars släpps din plats om det är kö. Obokade platser släpps fram till att visningen börjar. Ingår i entrébiljetten till museet. Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder via mail till bokningar.stadsmuseet@kultur.goteborg.se

Tolkstöd

Är du i behov av teckenspråkstolk? Hör av dig senast 14 dagar innan programpunkten äger rum så bokar vi en tolk. Mejla till: stadsmuseum@kultur.goteborg.se

Mer historia

Alla aktiviteter
Historieonsdag: När maten sinade
Ons 28 jan
Föreläsning
Historieonsdag: När maten sinade I detta föredrag blickar två historiker tillbaka på en tid då matbristen var någonting som formade både människors liv och hela samhällets utveckling.
18:00 – 19:00
Historieonsdag: I kristidens kök
Ons 18 feb
Föreläsning
Historieonsdag: I kristidens kök I det här föredraget får vi följa krismatens spår genom historien – från dagens preppingkultur till tidigare tider av knapphet och uppfinningsrikedom.
18:00 – 19:00
Landshövdingehus i fokus: Husens historia
Ons 25 feb
Föreläsning
Landshövdingehus i fokus: Husens historia I det här föredraget berättar Stadsmuseets bebyggelseantikvarie om husens historia och vilka förutsättningar som formade byggnadstypen.
18:00 – 19:00
Fornminnesföreningen: Majorna
Ons 4 mar
Föreläsning
Fornminnesföreningen: Majorna Föreningen Gamla Majgrabbar berättar hur Majorna en gång tog form och hur det kom att utvecklas till dagens moderna stadsdel.
18:00 – 19:00
Landshövdingehus i fokus: Alesnickarna
Ons 11 mar
Föreläsning
Landshövdingehus i fokus: Alesnickarna I den här föreläsningen berättar Bo Björklund om Alesnickarna, bland annat genom två olika snickares liv på 1700- respektive 1900-talet och om hur Värmland och Göta älv kom att blir betydelsefulla för Göteborgs utveckling.
18:00 – 19:00
Lillhagen i fokus: Arbetsplatsen
Ons 25 mar
Föreläsning
Lillhagen i fokus: Arbetsplatsen Samtal med Hanna Jedvik, Ingmar Skoog och Bimbi Dahne Widerberg om Lillhagen som arbetsplats.
18:00 – 19:30
Historieonsdag: Om Aron Jonason
Ons 8 apr
Föreläsning
Historieonsdag: Om Aron Jonason Aron Jonason var på sin tid Göteborgs – och en av Sveriges – främsta fotografer. Hans legendariska bilder av Göteborg visar en stad och en tidsepok.
18:00 – 19:00
Dagföreläsning: Amerikaväskan
Tors 16 apr
Föreläsning
Dagföreläsning: Amerikaväskan Genom några emigranters öden får vi ta del av olika typer av utvandrares berättelser och deras sätt att ta sig an livet i det nya landet.
13:00 – 14:00
Landshövdingehus i fokus: Rivningarnas Göteborg
Ons 22 apr
Föreläsning
Landshövdingehus i fokus: Rivningarnas Göteborg Henrik Ranby, docent och universitetslektor i Kulturvård och ansvarig för den s.k. Göteborgskursen, ger perspektiv på landshövdingehus, rivningar och saneringspolitik.
18:00 – 19:00