Visning: Augusta Lundin

Foto: Kristin Lidell
Hur kom det sig att en skånsk sömmerska lyckades skapa det mest anlitade och efterfrågade modehuset i hela Sverige? Augusta Lundin öppnade sitt modehus 1867 och hennes kreationer följde det parisiska modets strömningar. I hennes ateljé skapades överdådiga plagg för så väl kulturpersonligheter som kungahuset. I utställningen Augusta Lundin – Sveriges första modehus får vi röra oss mellan sömmerskornas arbetsplats och kundernas salonger. Augusta Lundin skapade inte bara fantastiska modekreationer – hon skapade också mer hållbara arbetsvillkor för sina anställda.
Följ med på en guidad visning där vi pratar om kvinnligt entreprenörskap, arbetsvillkor och hantverket bakom de vackra kläderna.
Praktisk info
Begränsat antal platser. Vill du vara säker på att få en plats går det bra att förboka i museets reception eller på telefon 031-368 36 00. Obokade platser släpps fram till att visningen börjar.