Aktivitet

Romernas internationella dag

Passerat tillfälle
Lör 8 april 2023
11:00 – 15:00
Göteborgs Konsthall
Fri entré

I år firar Göteborgs Stad Romernas internationella dag den 8 april på Göteborgs Konsthall med anledning av Małgorzata Mirga-Tas soloutställning Suno Mangie Dzialas / Jag har en dröm. Kom och ta del av tal, musik, tilltugg och fika, samt workshop för hela familjen.

Fri entré och alla är välkomna!

PROGRAM

KL 11
GÖTEBORGS KONSTHALL ÖPPNAR

KL 11-17
WORKSHOP FÖR HELA FAMILJEN: VI SYR FRAMTIDEN!

Skapa tillsammans med tyg! Här bjuder konstnären Małgorzata Mirga-Tas och Göteborgs Konsthall in till att skapa en del i ett gemensamt textilt collage som växer fram under utställning och gestaltar en väv av relationer; nära och kära tillsammans med starka kvinnliga förebilder och pionjärer.

Det kollektiva arbetet, samtalen som uppstår runt bordet och de gemensamma världar som formas när människor möts i skapandet, är en viktig del av konstnären Mirga-Tas arbete med att stärka och värna den romska kulturen, identiteten och historien.

Workshopen är öppen för alla och ingen förkunskap krävs! Konstpedagoger är på plats för att visa och inspirera.

Plats: långa galleriet på konsthallen.

KL 11-17
WORKSHOP FÖR HELA FAMILJEN: PÅSKPYNTA I ÖPPNA ATELJÉN

Välkommen till konsthallens ateljé! Här kan du skapa färgsprakande påskcollage. Inga förkunskaper krävs.

KL 12
INVIGNINGSTAL OCH HYMN

Ann-Sofi Roxhage, chef för Göteborgs Konsthall, hälsar välkommen.

Anna Lundqvist, chef för Romano Center i Väst, håller ett öppningstal.

Soraya Post, projektplanerare på Romano Center i Väst, berättar om Romernas internationella dag.

Vi sjunger tillsammans den romska hymnen Gelem Gelem (Jag har vandrat).

Wicia Wiszniewski från Romano Center i Väst är dagens konferencier och presenterar dagordningen.

KL 13-15
MAT OCH DRYCK

Kall buffé serveras i konsthallens entré.

KL 14-14.30
MUSIKFRAMTRÄDANDE MED SHIRIN KAJ OCH RKO

Shirin Kaj har rappat sedan hon var elva år och engagerar sig i minoritetsfrågor och romers rättigheter. I sin musik tar hon med sig av erfarenheter av att vara just ung rom i Göteborg.

RKO är en romsk musikproducent och artist som framför musik tillsammans med musikern Meta Four.

KL 14.30-15
MUSIK MED SAMIR MEHMED OCH VÄNNER

Samir Mehmed, Ichtiander Vävström, Sima Ericsson, Nuri Selim är fyra musiker som högtiden till ära kommer samman och spelar traditionell romsk musik.

KL 15
FIRANDET AVSLUTAS

Välkommen att följa med ner till Lejontrappan för att traditionsenligt lägga blomblad i vattnet.

Arrangemanget är ett samarbete mellan Göteborgs Konsthall, Göteborgs stadsmuseum och Romano Center i Väst.